10 راز از رازهای شادکامی

۱۰ راز از رازهای شادکامی

۱۰ راز از رازهای شادکامی :

برای خیلی از ما هدف زندگی فقط پر بودن حساب بانکی، داشتن بهترین خانه و جدیدترین اتومبیل نیست. هدف زندگی برای خیلی از افراد فقط خوشبختی است، خوشبختی.

بعضی از آدم ها ممکن است خوشبخت تر از دیگران به دنیا آمده باشند و بتوانند لذت زندگی را تمام و کمال ببرند. برای بقیه، دست یافتن به خوشبختی چندان هم ساده نیست، یعنی برای آنها اینطور برنامه ریزی نشده است.

اما اینهم مثل برنامه ریزی های دیگر، قابل تغییر است. شما می توانید بااستفاده از نکاتی که در این مقاله برایتان عنوان می کنیم، برنامه زندگیتان را از نو بنویسید تا بالاترین درجه خوشبختی از آنِ شما شود.

شادکامی چیست؟

در سال ۲۰۰۲ میلادی، مارتین سلیگمن با بیان نظریه شادکامی که به مفهوم “اودایمونیا” (Eudaimonia) ارسطو شباهت بسیاری دارد، گام بزرگی را در جهت تعریف شادکامی برداشت. ارسطو شادکامی را در خوب بودن، نیکی کردن و زندگی  در سایه آن می دانست  و سلیگمن به پیروی از این جمله، شادکامی حقیقی را رسیدن به فراخنای شناسایی و رشد توانایی (کنجکاوی، نیروی حیاتی و قدردانی) در بازی، کار و عشق بیان کرده است. خیام نیز در رباعی زیبایی تعریف خویش را از شادکامی بدین گونه بیان نموده است.
برخیز و مخور غم جهان گذران/ بنشین و دمی به شادمانی گذران
در طبع جهان اگر وفایی بودی / نوبت بتو خود نیامدی از دگران
در این رباعی خیام با اشاره به مقابله با مشکلات و سختی ها در زندگی و مبارزه با  افسردگی، آرامش و صبوری را توصیه می کند و شادکامی را حتی برای لحظه ای سودمند می داند.

۱۰ راز شادکامی

حتما تا به حال برایتان پیش آمده که از صبح که از خواب بیدار میشوید، خیلی پکر و دلتنگ و بیحوصله باشید. این روزها واقعا روزهای وحشتناکی هستند، همه چیز خسته کننده و کسل کننده است و انگار همه چیز علیه شما پیش میرود. در چنین روزهایی احتمالا شما هم آنطور که باید، برای شادی و سرحالی خودتان تلاش نکردهاید. مثلا کوچکترین کار برای تقویت روحیه، لبخندزدن است. آیا شما در چنین حالاتی آن را امتحان کردهاید یا اینکه اصولا معتقدید در اوج خستگی و کسلی، لبخند فایده ندارد و دردی را درمان نمیکند؟ برای مقابله با این روزهای کسالتآور، توصیه میکنیم تا مدتی راههای پیشنهادی ما را امتحان کنید. مطمئن باشید دیگر روزهای کسالت بار و خسته کننده را نخواهید دید.

۱. لبخند بزنید
در راه رسیدن به محل کار لبخند بزنید و هرکس را که میبینید، بگویید  صبح به خیر.  بله، به تمام کسانی که از کنار شما رد میشوند، لبخند بزنید و سلام و صبح به خیر بگویید. به این فکر نکنید که مردم به عقل شما شک میکنند.
محققان دانشگاه میشیگان معتقدند همین لبخند زدن ساده، سبب میشود ۴۳ ماهیچه در صورت شما منبسط و منقبض شوند. در نتیجه فعل و انفعالات مغز تغییر پیدا میکند و روحیه شادمانی و نشاط در شما ایجاد میشود. حتی اگر لبخندتان در ابتدا مصنوعی باشد، به زودی طبیعی میشود. علاوه بر این، لبخند مسری است و شما میتوانید با یک لبخند ساده، آن را به تمام دوستان و همکاران خود سرایت دهید و نشاط و روحیه را به آنها هم هدیه کنید.

۲. زیر آفتاب بنشینید
روزهای آفتابی، سعی کنید در آفتاب بنشینید و استراحت کنید. نمیدانید نور خورشید چقدر مفید و مقوی و انرژیزاست. برای این که حوصله تان سر نرود، میتوانید هنگام آفتاب گرفتن، روزنامه یا مجله بخوانید. از نظرعلمی ثابت شده است حتی در روزهای سرد زمستانی هم نشستن در آفتاب، بسیار مقوی و مفید است. پروفسور دان اورن، روانشناس دانشگاه ییل، معتقد است: پروفسور اورن همچنین میگوید: قرارگرفتن در معرض نور خورشید، باعث افزایش تولید انتقالدهنده های پیام عصبی (نوروترنسمیترها) از جمله سروتونین در مغز میشود که افزایش این هورمون، باعث بالارفتن سطح شادی و روحیه میشود.در زمستان، آفتاب ظهر، بهترین شادمانی را برای شما به ارمغان میآورد ولی در روزهای گرم تابستان، آفتاب صبحگاهی، شما را به اوج شادابی و نشاط روحی میبرد.

۳ .عسل بخورید
عسل بخورید، تنها یا با چیزهای دیگر مثل چای. دکتر جودیت واریتمن، مدیر مرکز تحقیقات سلامت میت میگوید: کربوهیدراتها سطح سروتونین مغز را افزایش میدهند و باعث آرامش و خشنودی در فرد میشوند.
البته تمام کربوهیدراتها این خاصیت را ندارند، اگر نوعی ماده غذایی که دارای کربوهیدرات است، چربی داشته باشد، چربی آن، خاصیت کربوهیدرات را خنثی میکند. به طور مثال در بستنی که شیر و شکر آن حاوی کربوهیدرات است، چربی شیر، مانع جذب کربوهیدرات میشود و تاثیر مثبت آن از بین میرود. همچنین اگر ماده غذایی حاوی کربوهیدرات، پروتئین نیز داشته باشد، اسید آمینه موجود در پروتئین هم تقویت روحیه شما را به تاخیر می اندازد.پس برای این که سرور و شادمانی در دلتان بار دهد، بهتر است از مواد غذایی دارای کربوهیدرات زیاد و چربی و پروتئین کم استفاده کنید. مواردی مانند قند، شکر، سیبزمینی تنوری یا پخته یا حتی یک قاشق عسل مرغوب.

۴ .یک لیوان پر، آب خنک
هر وقت احساس خستگی و کسلی کردید، یک لیوان بزرگ آب خنک بنوشید.
با توجه به اینکه ۶۰ درصد بدن انسان از آب تشکیل شده است و حتی ۸۵ درصد بافت مغز نیز آب است، عجیب نیست که با کمبود آب در بدن، احساس سرگیجه، سردرد، بی حالی و یبوست به شخص دست دهد.
حداقل روزی ۸ لیوان نوشیدنی مصرف کنید. البته همه نوشیدنیها خاصیت آب را ندارند. به طور مثال، کافئین مدر (ادرارآور) است و با مصرف آن، بدن آب بیشتری از دست میدهد. بعضی آبمیوه ها و نوشیدنیها هم که دارای سدیم هستند، ذخیره آب بدن را تا حد بسیاری مصرف میکنند. پس بهترین گزینه برای نوشیدنی، همان آب یا آب معدنی است.

۵.جوراب ضخیم بپوشید
برای این که احساس آرامش درونی کنید، جورابهای ضخیم بپوشید و دستهایتان را دور یک فنجان چای داغ، حلقه کنید.
اگر تاکنون به ماساژ درمانی رفته باشید، حتما دیدهاید که آنها دستها و پاهای شما را با جوراب و دستکشهای گرم میپوشانند. دکتر چارلز رایسیون، مدیر کلینیک ایمنیشناسی رفتاری دانشگاه اموری، معتقد است: دست و پای گرم، رابطه بسیار نزدیکی با آرامش و نشاط درونی دارد.
مطالعات و تحقیقاتی که راجع به کاهش اضطراب در دانشگاه هاروارد انجام شده، نشان میدهد افراد آرام و بانشاط، دست و پای گرمی دارند.
خب، همین حالا جورابهای قدیمی و ضخیمتان را که ته کمد یا چمدان انداختهاید و دیگر دوستشان ندارید، بیرون بیاورید و بپوشید. اگر در آینه خود را نگاه کنید، حتما لبخند زیبایی را روی لبانتان میبینید.

۶ .کاکائوی داغ، نوشیدنی شادی آور
برای رهایی از کسالت بعدازظهرها، یک لیوان کاکائوی داغ بنوشید. دکتر آلنهایریش، معتقد است شکلات یک نوع ماده غذایی بسیار مقوی و انرژی زا است، زیرا سرشار است از موادی که روی فعل و انفعالات مغز تاثیر میگذارند و تقویت روحیه را سبب میشوند. یکی از مواد موجود در کاکائو، کافئین است که منبعی غنی از انرژی به شمار میآید. ماده بعدی، اندورفین است که درد را تسکین میدهد. همچنین مواد و دانههای شبه مخدر موجود در کافئین هم خواص آرامبخشی دارند و احساس سرمستی را به ارمغان میآورند. اما چنانچه خوردن موادی مانند کاکائو که کالری بسیار بالایی دارد به هر دلیلی برایتان مضر است یا دوستش ندارید، حتی نفس کشیدن در بخاری که از کاکائوی داغ برمیخیزد نیز شما را مسرور و شادمان میکند. دکتر هایریش میگوید: استنشاق بوی مطلوب، مانند بوی شکلات، هم در تقویت روحیه موِثر است و هم عطر شور و شوق و مسرت را در وجودتان میپراکند.

۷ .تلویزیونها خاموش
هر وقت که میتوانید، آخر هفته، یا حتی روزی یک ساعت، تلویزیون را خاموش کنید و به جای آن، سرگرمیهای دیگر را امتحان کنید و با خانواده خوش بگذرانید. خاموشی تلویزیون برای تمام افراد خانواده مفید است. تحقیق و بررسیهای تکمیلی در این باره نشان میدهد بعد از تماشای برخی تبلیغات و پیامهای بازرگانی از تلویزیون، بچه ها حالت افسردگی و عصبی پیدا میکنند.
با خاموش کردن تلویزیون، شما وقت بیشتری دارید تا ارزش محبت و زندگی واقعی را درک کنید و به دیگران نیز هدیه دهید.هرچند وقت یکبار، کنترل تلویزیون را جایی مخفی کنید تا به همراه تمام افراد خانواده از زندگی لذت ببرید.

۸. به یوگا بپردازید
روی پاهایتان بایستید. شانه ها پایین، انگشتان دست را به هم بند کنید و دستها را رو به بالا بکشید. کف دستهایتان رو به سقف باشد. پاها را محکم روی زمین فشار دهید و در همین حالت ۱۰ مرتبه آرام، نفس عمیق بکشید. یوگا نه تنها روح شما را تسکین میبخشد، بلکه شادابی و طراوت را نیز به شما ارزانی میکند.

۹ .خاطرات شیرین را مرور کنید
برای انرژی گرفتن و شارژ شدن، روی میز کارتان یکی از عکسهای زیبا و به یادماندنی خانوادگی که خاطرات خوشی را برایتان تداعی میکند، بگذارید. دکتر جودی وایسر، مدیر مرکز عکس درمانی در ونکوور میگوید: خیره شدن به یک عکس، باعث میشود هوشیاری شخص به سمت آن موقعیت زیبا و جذاب حرکت کند و احساس هیپنوتیزم به فرد دست دهد و احساس کند در آن فضا و زمان است.>
دکتر دیوید کراس، نویسنده کتاب عکس درمانی و سلامت روحی هم معتقد است: دیدن عکسهای به یادماندنی، ناراحتی و افسردگی را از میان میبرد و روحیه و نشاط را جایگزین میکند. بنابراین تعدادی عکس خانوادگی که شما را به یاد خاطرات زیبایی اندازد، را انتخاب کنید و همراه داشته باشید. یکی را روی میز کارتان بگذارید، یکی را در کیف دستی و بقیه را هر جای دیگری که فکر میکنید احتیاج به تقویت روحیه و انرژی دارید.

۱۰ .اخمها باز!
همیشه خونگرم، مهربان و خوش خلق باشید. دوستانه برخورد کردن حتی وقتی عصبانی و ناراحت هستید، لذت از زندگی و احساس خوشبختی را افزایش میدهد. در این خصوص مطالعه ای در دانشگاه فارست روی دانشجویان انجام شد و نتیجه این بود که هم دانشجویان درونگرا و گوشه گیر و هم دانشجویان برونگرا و شاداب، بعد از این که با هم صمیمی شدند و رفتارشان دوستانه و خونگرم شد، هر دو گروه احساس شادمانی و مسرت کردند و هیچکدام دیگر غمگین و ناراحت نبودند

همه درهم

 

دسته ها : روانشناسی

دیدگاه ها خاموش هستند.

آخرین مطالب ویژه

« تلگرام » چند میلیون کاربر ایرانی دارد؟

« تلگرام » چند...

درتاریخ : خرد - ۳ - ۱۳۹۴

دیدگاه‌ها برای « تلگرام » چند میلیون کاربر ایرانی دارد؟ بسته هستند

سپندارمذگان ، روز عشق ایرانی

سپندارمذگان ، روز عشق...

درتاریخ : بهم - ۲۸ - ۱۳۹۲

دیدگاه‌ها برای سپندارمذگان ، روز عشق ایرانی بسته هستند

لحظه تحویل سال ۱۳۹۳ و سال اسب

لحظه تحویل سال ۱۳۹۳...

درتاریخ : بهم - ۱۲ - ۱۳۹۲

یک دیدگاه

تازه ترین نوشته ها

زومبا چیست و برای چه افرادی مناسب است ؟! | معرفی انواع زومبا

زومبا چیست و برای...

درتاریخ : آذر - ۲۷ - ۱۳۹۶

بدون دیدگاه

خواص بی نظیر خرما ! | از فواید خرما چه میدانید ؟!

خواص بی نظیر خرما...

درتاریخ : آذر - ۲۶ - ۱۳۹۶

بدون دیدگاه

چای سیاه و خواص درمانی بی نظیر آن

چای سیاه و خواص...

درتاریخ : خرد - ۵ - ۱۳۹۴

دیدگاه‌ها برای چای سیاه و خواص درمانی بی نظیر آن بسته هستند

توصیه‌های مفید تغذیه‌ای در هفته‌های پایانی تا کنکور

توصیه‌های مفید تغذیه‌ای در...

درتاریخ : خرد - ۳ - ۱۳۹۴

دیدگاه‌ها برای توصیه‌های مفید تغذیه‌ای در هفته‌های پایانی تا کنکور بسته هستند

با بالا رفتن سن پوستی زیبا داشته باشید

با بالا رفتن سن...

درتاریخ : ارد - ۲۹ - ۱۳۹۴

دیدگاه‌ها برای با بالا رفتن سن پوستی زیبا داشته باشید بسته هستند

طرز تهیه کباب کوبیده و جوجه کباب سنتی خوشمزه

طرز تهیه کباب کوبیده...

درتاریخ : ارد - ۲۸ - ۱۳۹۴

دیدگاه‌ها برای طرز تهیه کباب کوبیده و جوجه کباب سنتی خوشمزه بسته هستند

چرا غسل جنابت باید انجام بگیرد؟

چرا غسل جنابت باید...

درتاریخ : ارد - ۲۸ - ۱۳۹۴

دیدگاه‌ها برای چرا غسل جنابت باید انجام بگیرد؟ بسته هستند

تغذیه تکمیلی کودک چگونه باید باشد

تغذیه تکمیلی کودک چگونه...

درتاریخ : ارد - ۲۳ - ۱۳۹۴

دیدگاه‌ها برای تغذیه تکمیلی کودک چگونه باید باشد بسته هستند

فواید پیاده روی بعد از شام چیست ؟

فواید پیاده روی بعد...

درتاریخ : ارد - ۲۰ - ۱۳۹۴

دیدگاه‌ها برای فواید پیاده روی بعد از شام چیست ؟ بسته هستند

تبلیغات

  • نرم افزار تندخوانی و تقویت حافظه