واکسیناسیون کودکان

واکسیناسیون کودکان

واکسیناسیون کودکان

واکسن چیست ؟

موجود زنده ، مانند بدن انسان به خودی خود نیروی مقاومت و غلبه یافتن بر میکروبها را دارد . این حالت را « مصونیت » می نامند. اما در برخی از موارد باید بدن را از خارج کمک کرد ، تا چنین مصونیتی را پیداکند . در بسیاری از بیماری هایی که از ویروس پدید می آیند ، اگر انسان یکبار آن بیماری را بگیرد و خوب بشود دیگر در برابر آن مصونیت پیدا می کند . مثلاً آبله ، سرخک و آبله مرغان از بیماری هایی هستند که اگر یک بار انسان آنها را بگیرد ، برای همیشه از آنها مصونیت پیدا می کند . یعنی دیگر آنها را هرگز نخواهد گرفت

واکسنهای ایران از کجا تامین می شوند؟

خوشبختانه تقریبا” تمام واکسنهای مصرفی در برنامه واکسیناسیون کودکان در ایران توسط دو موسسه سرم سازی رازی و پاستور تولید می شودالبته واکسن هپاتیت ب فعلا” از کشور کره و واکسنهای ام ام آر و دو گانه و سه گانه در برخی موارد از تولیدات کشور هند استفاده می شود که همگی واکسنهایی با کیفیت می باشند.

برنامه واکسیناسیون اطفال :

بدو تولد : تلقیح واکسن BCG، فلج اطفال و هپاتیت نوبت اول
دو ماهگی : کزاز، سیاه سرفه، دیفتری، فلج اطفال نوبت اول و هپاتیت نوبت دوم
چهار ماهگی : کزاز، سیاه سرفه، دیفتری، فلج اطفال نوبت دوم
شش ماهگی :کزاز، سیاه سرفه، دیفتری، فلج اطفال و هپاتیت نوبت سوم
دوازده ماهگی : واکسن سرخک، سرخجه و اوریون
۱۸ ماهگی : MMR ،کزاز، سیاه سرفه، دیفتری، فلج اطفال

در صورت فراموشی تزریق یکی از نوبت های واکسن :

در صورت فراموشی یا گرفتاری والدین یا کودک و عدم مراجعه به مرکز بهداشت جهت واکسیناسیون سطح ایمنی کودک پایین می آید به همین خاطر باید هرچه زودتر نسبت به ادامه واکسیناسیون اقدام کند ، اما به خاطر تاخیر ایجاد شده به نوبت اضافی واکسن نیازی نیست و همان نوبت هایی که در جدول بالا ذکر شد کافی است.

چگونه تحمل تزریقات را برای کودکان آسان‌تر کنیم؟

اسباب‌بازی‌ای که کودک‌تان را آرام می‌کند، به‌همراه داشته باشید، به‌همراه آوردن حیوان یا پتوی مورد علاقه کودک، بسیار کمک کننده است.در طول تزریق کودکتان را در آغوش گرفته و با او حرف بزنید، در آغوش گرفتن و ناز و نوازش کردن کودک، بسیار به آرام شدن وی کمک می‌کند. صدای پدر و مادر احساس ایمنی به کودک می‌بخشد، سپس به نرمی ترانه مورد علاقه و آشنای فرزندتان یا کلمات اطمینان‌بخشی را در گوش وی زمزمه کنید.
برای کودکان بزرگتر می توان از این روش ها استفاده کرد: خواندن با صدای بلند، صحبت کردن با وی یا نگاه کردن به تلویزیون جملگی کارهائی هستند که در اتاق انتظار مطلب پزشک فکر و حواس کودک را از موضوع درد و آمپول دور می‌کنند، قبل از انجام تزریق از کودک‌تان بخواهید:
نفس عمیقی بکشد و در طول تزریق آن را بیرون دهد.
در طول تزریق با صدای بلند اعداد را بشمارد
مثلاً می‌توانید بگوئید: ”همین که تا پنج شمردی، تزریق تمام شده.“
دست کودک‌تان را به همان شدت درد تزریق بفشارید.

عوارض بعد از واکسن :

همه واکسنها به نحوی بر روی کودک خردسال تاثیر می گذارند و باید چنین باشد چرا که همین گریه ها و تب کردن ها در اکثر موارد به خاطر تاثیر کردن واکسن می باشد، از اینرو در موارد تب خفیف یا گریه قابل کنترل نبایستی نگران شد .
در مورد تب بعد از واکسیناسیون می توان از قطره استامینوفن به تعداد ۲ برابر وزن کودک برحسب کیلوگرم استفاده کرد مثلا” برای کودک ۵ کیلویی ۱۰ قطره و برای کودک ۶ کیلویی ۱۲ قطره و به همین ترتیب. در صورت التهاب و قرمزی ناحیه تزریق از کمپرس سرد و در صورت التهاب و سفتی ناحیه تزریق از کمپرس گرم استفاده نمایید. البته در صورت آرام نشدن کودک مانند جیغ ممتد و گریه به مدت چند ساعت متوالی و یا تب بالای ۴۰ درجه بایستی حتما” به یک پزشک یا فرد تزریق کننده واکسن مراجعه کنند.در یک جمع بندی کلی هیچوقت نمیتوان فواید واکسیناسیون برای کودک را به خاطر عوارض ناچیز آن نادیده گرفت.

توصیه هایی برای واکسن کودکان:

۱- والدین می توانند با پزشک کودک خود تماس بگیرند و در مورد استفاده از استامینوفن و یا داروهای مسکن مخصوص نوزاد، قبل از تزریق واکسن از پزشک سوال کنند تا تزریق واکسن درد کمتری ایجاد کرده و این کار با سهولت انجام گیرد.

۲- والدین باید به این نکته توجه کنند که سوالات خود را درباره کارهای لازم بعد از تزریق واکسن، قبلا از پزشک مربوطه بپرسند و سپس نسبت به تزریق واکسن نوزاد خود اقدام کنند و بلافاصله پس از تزریق واکسن، لباس نوزاد را به او پوشانده و سریعا خود را به منزل برسانند.
گاهی اوقات والدین به این نکته توجه ندارند و بعد از تزریق واکسن شروع به پرسیدن سئوال از پزشک می کنند، در حالی که نوزاد خیلی گریه و بی‌تابی می کند.

۳- والدین توجه داشته باشند که اسباب بازی مورد علاقه نوزاد را به همراه خود ببرند و در صورتی که بلافاصله پس از تزریق واکسن، نوزاد شروع به گریه کرد، با نشان دادن اسباب بازی و یا دادن شیر به نوزاد، او را آرام کنند
۴- می توانید از پزشک متخصص در مورد دادن شیر به نوزاد، هم زمان با زدن واکسن سوال کنید تا با رعایت یک سری نکات، این کار را انجام دهید.

۵- در طی مدتی که تزریق واکسن انجام می گیرد، نوزاد خود را در آغوش بگیرید و حتما بدن نوزاد خود را به درستی نگه دارید تا تکان خوردن نوزاد موجب اشکال در تزریق واکسن نشود.

۶- والدین باید توجه داشته باشند که گریه نوزاد بلافاصله بعد از تزریق واکسن، کاملا طبیعی است و نباید به دلیل دلسوزی از این کار سرباز زنند، زیرا گریه ناشی از واکسن، موقتی است، اما تاثیرات مفید واکسن، دائمی است و در صورت عدم تزریق واکسن های لازم، نوزاد نمی تواند در برابر برخی بیماری های خطرناک مقاومت کند.

۷- گاهی برخی از پزشکان کرم های بی حس کننده موضعی را پیشنهاد می کنند تا والدین یک ساعت قبل از تزریق واکسن به محل واکسن بمالند تا در اثر بی حس شدن آن قسمت، نوزاد درد کمتری را احساس کند و تزریق واکسن راحت تر انجام گیرد.

همه درهم


دیدگاه ها خاموش هستند.

آخرین مطالب ویژه

« تلگرام » چند میلیون کاربر ایرانی دارد؟

« تلگرام » چند...

درتاریخ : خرد - ۳ - ۱۳۹۴

دیدگاه‌ها برای « تلگرام » چند میلیون کاربر ایرانی دارد؟ بسته هستند

سپندارمذگان ، روز عشق ایرانی

سپندارمذگان ، روز عشق...

درتاریخ : بهم - ۲۸ - ۱۳۹۲

دیدگاه‌ها برای سپندارمذگان ، روز عشق ایرانی بسته هستند

لحظه تحویل سال ۱۳۹۳ و سال اسب

لحظه تحویل سال ۱۳۹۳...

درتاریخ : بهم - ۱۲ - ۱۳۹۲

یک دیدگاه

تازه ترین نوشته ها

زومبا چیست و برای چه افرادی مناسب است ؟! | معرفی انواع زومبا

زومبا چیست و برای...

درتاریخ : آذر - ۲۷ - ۱۳۹۶

بدون دیدگاه

خواص بی نظیر خرما ! | از فواید خرما چه میدانید ؟!

خواص بی نظیر خرما...

درتاریخ : آذر - ۲۶ - ۱۳۹۶

بدون دیدگاه

چای سیاه و خواص درمانی بی نظیر آن

چای سیاه و خواص...

درتاریخ : خرد - ۵ - ۱۳۹۴

دیدگاه‌ها برای چای سیاه و خواص درمانی بی نظیر آن بسته هستند

توصیه‌های مفید تغذیه‌ای در هفته‌های پایانی تا کنکور

توصیه‌های مفید تغذیه‌ای در...

درتاریخ : خرد - ۳ - ۱۳۹۴

دیدگاه‌ها برای توصیه‌های مفید تغذیه‌ای در هفته‌های پایانی تا کنکور بسته هستند

با بالا رفتن سن پوستی زیبا داشته باشید

با بالا رفتن سن...

درتاریخ : ارد - ۲۹ - ۱۳۹۴

دیدگاه‌ها برای با بالا رفتن سن پوستی زیبا داشته باشید بسته هستند

طرز تهیه کباب کوبیده و جوجه کباب سنتی خوشمزه

طرز تهیه کباب کوبیده...

درتاریخ : ارد - ۲۸ - ۱۳۹۴

دیدگاه‌ها برای طرز تهیه کباب کوبیده و جوجه کباب سنتی خوشمزه بسته هستند

چرا غسل جنابت باید انجام بگیرد؟

چرا غسل جنابت باید...

درتاریخ : ارد - ۲۸ - ۱۳۹۴

دیدگاه‌ها برای چرا غسل جنابت باید انجام بگیرد؟ بسته هستند

تغذیه تکمیلی کودک چگونه باید باشد

تغذیه تکمیلی کودک چگونه...

درتاریخ : ارد - ۲۳ - ۱۳۹۴

دیدگاه‌ها برای تغذیه تکمیلی کودک چگونه باید باشد بسته هستند

فواید پیاده روی بعد از شام چیست ؟

فواید پیاده روی بعد...

درتاریخ : ارد - ۲۰ - ۱۳۹۴

دیدگاه‌ها برای فواید پیاده روی بعد از شام چیست ؟ بسته هستند

تبلیغات

  • نرم افزار تندخوانی و تقویت حافظه