مصرف کنندگان استامینوفن بخوانند !

مصرف کنندگان استامینوفن بخوانند !

مصرف کنندگان استامینوفن بخوانند !

گذاشتن یک بسته استامینوفن در کیف‌تان، می‌تواند خیال شما را از هجوم دردهای ناگهانی راحت کند. گذشته از این، این دارو بر خلاف آسپرین و ایبوبروفن معده‌تان را ناراحت نمی‌کند و می‌توانید بدون نگرانی از درد و سوزش معده، هر روز سراغش بروید اما شواهد حاکی از این است که نه تنها استامینوفن هم در نهایت چنین عوارضی را برای‌تان به ارمغان می‌آورد، بلکه خوردن هر روزه آن، مشکلاتی جدی‌تر و حتی گاهی جبران ناپذیر را برای سلامت‌تان ایجاد می‌کند.

آسم و نقص رشد، مشکلاتی مانند اختلال کمبود توجه و تمرکز (ADHD)در کودکان و مشکلات بالقوه و کشنده قلبی و بیماری‌های کلیوی ، حتی خطر مرگ به دلایل نادر و مشکلات پوستی بخشی از مشکلاتی است که با مصرف مداوم استامینوفن به جان‌تان می‌افتد؛ با این وجود هنوز پزشکان نتوانسته‌اند جایگزین مناسب‌تری را برای این دارو پیدا کنند و حاضر به پذیرش این واقعیت هم نیستند که در بسیاری موارد استامینوفن تاثیری بیشتر از دارونماها ندارد.

آسم می‌گیرید

ابتلا به آسم از مشکلات دیگری است که در فرزند مادرانی که در بارداری استامینوفن مصرف کرده‌اند، بروز پیدا می‌کند. از نظر محققان استامینوفن می‌تواند سطح گلوتونین که یک آنتی اکسیدان است را در ریه‌ها پایین بیاورد. این آنتی اکسیدان می‌تواند از ملتهب شدن ریه‌ها جلوگیری کند و اجازه ندهد که به‌خاطر محدود شدن فضای عبور هوا فرد به آسم دچار شود. گذشته از این، گروه دیگری از محققان می‌گویند مصرف داروی استامینوفن احتمال بروز خس خس تنفسی و آلرژی را در کودکان و نوجوانان بالا می‌برد.

قلب‌تان ریپ می‌زند

محققان به پزشکان در مورد تجویز استامینوفن برای بیماران مبتلا به آرتروز هشدار داده‌اند. درحالی که میلیون‌ها نفر در جهان دردهای آرتروزی‌شان را با این دارو آرام می‌کنند، محققان از خطر استفاده مکرر از این دارو برای قلب می‌گویند. از نظر آنها مصرف مداوم استامینوفن خطر حمله قلبی، سکته مغزی و نارسایی قلبی را بالا می‌برد و گذشته از این خونریزی معده و مشکلات کلیه را هم برای فرد به ارمغان می‌آورد.

ممکن است اوردوز کنید

مشهورترین آسیبی که استامینوفن خوردن به همراه می‌آورد، اوردوز کردن است. مصرف مکرر این دارو مشکلات کبدی را به همراه می‌آورد و بسیاری از استامینوفن دوست‌ها، دچار بیماری مهلک نارسایی کبد می‌شوند. از نظر محققان تنها کمی زیاده‌روی در مصرف این دارو می‌تواند در عرض چند روز یا چند هفته جای افراد را به‌خاطر دچار شدن به مشکلات کبدی به خطر بیندازد. آزمایشات خون مصرف‌کنندگان استامینوفن حالت‌های غیر طبیعی را نشان می‌دهد که از مسمومیت کبدی حکایت می‌کنند.

اثر واکسن را کم می‌کند

اگر شما هم برای جلوگیری از تب کردن فرزندتان بعد از واکسن زدن به او استامینوفن می‌دهید، این یافته محققان را جدی بگیرید.مطالعات آنها نشان می‌دهد که تب پس از واکسن، واکنش ایمنی طبیعی و ضروری را ایجاد می‌کند و خوردن استامینوفن برای جلوگیری از این طب، چنین واکنشی را ضعیف می‌کند. این پژوهشگران می‌گویند مصرف استامینوفن برای درمان تب ایرادی ندارد اما اگر پزشک فرزندتان برایش داروی تب‌بر تجویز نکرده، نباید با دادن خودسرانه استامینوفن فرزندتان را به دردسر بیندازید.

برتری به ایبوبرفن ندارد

درحالی که پزشکان نگران خونریزی معده پس از مصرف مداوم آسپرین و اعتیادی بودند که در پی مصرف مکرر مورفین فرد را گرفتار می‌کرد، گروهی از پزشکان استامینوفن را به عنوان جایگزین کم خطر این داروها معرفی کردند.

با این وجود امروزه پژوهشگران معتقدند استامینوفن می‌تواند در حد یک دارونما روی دردهای حاد و مزمن اثر بگذارد اما در عین حال می‌تواند به کلیه‌ها آسیب اساسی بزند و درست مثل داروهایی چون ایبوبروفن سیستم قلبی و عروقی را دچار اختلال کند. گروهی از پژوهشگران معتقدند مصرف این دارو در طول ماه‌ها و سال‌ها می‌تواند به خونریزی معده بینجامد و به ویژه برای افراد مسن گران تمام شود.

چراکه در این صورت از دست دادن میزان زیادی هموگلوبین را به دنبال می‌آورد. اعلام کرده است مصرف مکرر این دارو می‌تواند مشکلات حاد و نادر پوستی را ایجاد کند و به گزارش این مرکز مشکلات نایاب و حاد پوستی ناشی از مصرف این دارو، در بعضی افراد حتی پس از یک بار مصرف هم مشاهده می‌شود. محققان می‌گویند خطر ابتلا به سرطان خون هم در مصرف‌کنندگان حرفه‌ای این دارو کم نیست.

فرزندتان بیش فعال می‌شود

در حالی که نتایج تحقیقات گفته شده کمتر کسی را قانع کرده بود، محققان در بررسی دیگری به نتیجه‌ای تلخ‌تر رسیدند. آنها دریافتند فرزندان مادرانی که در دوره بارداری این قرص را مصرف می‌کردند، بعد از هفت سالگی دو برابر بیشتر از کودکان دیگر به «ADHD» و مشکلات رفتاری دیگر دچار می‌شوند. درحالی که از نظر پزشکان استامینوفن کم‌خطرترین مسکن برای زنان باردار است اما محققان می‌گویند حتی همین داروی به ظاهر کم‌خطر می‌تواند بر نوزادان متولد نشده تاثیراتی جبران ناپذیر بگذارد.

محققان با بررسی فرزند مادرانی که استامینوفن را در دوره بارداری مصرف کرده بودند، اعلام کردند که حتی یک بار در هفته خوردن این دارو می‌تواند کودکان را در معرض مشکلاتی جدی قرار دهد. به همین دلیل محققان به مادران آینده توصیه می‌کنند که قبل از خوردن هر قرص، بار دیگر به ضرورت مصرف آن فکر کنند و تاثیراتش روی فرزندشان را نادیده نگیرند. از نظر آنها انجام تمرین‌های تن آرامی می‌تواند حساسیت زنان به درد را کمتر و نیازشان به خوردن مسکن‌ها را تا اندازه‌ای برطرف کند؛ در غیر این صورت خانم‌های استامینوفن دوست باید منتظر تولد فرزندی که در مهارت‌های برقراری ارتباط ضعیف‌تر از دیگران است، باشند.

استامینوفن فایده هم دارد؟

پژوهشگران می‌گویند استامینوفن در بسیاری موارد داروی خوبی است اما اگر درست مصرف شود. پژوهشگران در کنار یافته‌های فراوانی که از خطرات استامینوفن حکایت می‌کند، این ادعاها را هم در مورد فواید آن مطرح می‌کنند.

ورزش کردن را آسان می‌کند

محققان می‌گویند مصرف استامینوفن توانایی ورزشکاران در گرما را بالا می‌برد و باعث می‌شود ساعات بیشتری بدون خستگی ورزش کنند. آنها دریافته‌اند این دارو دمای بدن ورزشکاران را کاهش می‌دهد و به آنها کمک می‌کند تا راحت‌تر با گرما مقابله کنند. گذشته از این، به گفته محققان استامینوفن با کاهش درد ورزشکان در مسابقات، توانایی استقامتی آنها را هم بالا می‌برد.

روان را آرام می‌کند

استامینوفن با همه آسیب‌هایی که به همراه می‌آورد، در درمان برخی دردهای جسمی و حتی دردهای روانی می‌تواند اثرگذار باشد. محققان می‌گویند این دارو می‌تواند واکنش‌‌های عصبی مربوط به طرد شدن اجتماعی را تسکین دهد و به آرامش روانی مصرف‌کنندگانش کمک کند. با این وجود محققان تجویز این دارو برای دردهای روانی را توصیه نمی‌کنند؛ چراکه عوارض این دارو گاهی بیشتر از فوایدش است.

ترس از مرگ را کم می‌کند

ترس از مرگ یکی از شایع‌ترین ترس‌های آدم‌هاست اما محققان می‌گویند داروی رایجی مانند استامینوفن می‌تواند این ترس را هم کمتر کرده و سیستم هشداردهنده مغز را مهار کند. به گفته آنها مصرف استامینوفن می‌تواند احساسات ناخوشایند و ناامنی ناشی از تهدید یا تجربه‌ای هراس‌آور را خنثی کند. براساس یافته‌های علمی این ویژگی استامینوفن می‌تواند به درمان ترس‌های مزمن و اختلال اضطراب کمک کند.

منبع : مجله سیب سبز

همه درهم

 

دسته ها : دانستنی ها

دیدگاه ها خاموش هستند.

آخرین مطالب ویژه

« تلگرام » چند میلیون کاربر ایرانی دارد؟

« تلگرام » چند...

درتاریخ : خرد - ۳ - ۱۳۹۴

دیدگاه‌ها برای « تلگرام » چند میلیون کاربر ایرانی دارد؟ بسته هستند

سپندارمذگان ، روز عشق ایرانی

سپندارمذگان ، روز عشق...

درتاریخ : بهم - ۲۸ - ۱۳۹۲

دیدگاه‌ها برای سپندارمذگان ، روز عشق ایرانی بسته هستند

لحظه تحویل سال ۱۳۹۳ و سال اسب

لحظه تحویل سال ۱۳۹۳...

درتاریخ : بهم - ۱۲ - ۱۳۹۲

یک دیدگاه

تازه ترین نوشته ها

زومبا چیست و برای چه افرادی مناسب است ؟! | معرفی انواع زومبا

زومبا چیست و برای...

درتاریخ : آذر - ۲۷ - ۱۳۹۶

بدون دیدگاه

خواص بی نظیر خرما ! | از فواید خرما چه میدانید ؟!

خواص بی نظیر خرما...

درتاریخ : آذر - ۲۶ - ۱۳۹۶

بدون دیدگاه

چای سیاه و خواص درمانی بی نظیر آن

چای سیاه و خواص...

درتاریخ : خرد - ۵ - ۱۳۹۴

دیدگاه‌ها برای چای سیاه و خواص درمانی بی نظیر آن بسته هستند

توصیه‌های مفید تغذیه‌ای در هفته‌های پایانی تا کنکور

توصیه‌های مفید تغذیه‌ای در...

درتاریخ : خرد - ۳ - ۱۳۹۴

دیدگاه‌ها برای توصیه‌های مفید تغذیه‌ای در هفته‌های پایانی تا کنکور بسته هستند

با بالا رفتن سن پوستی زیبا داشته باشید

با بالا رفتن سن...

درتاریخ : ارد - ۲۹ - ۱۳۹۴

دیدگاه‌ها برای با بالا رفتن سن پوستی زیبا داشته باشید بسته هستند

طرز تهیه کباب کوبیده و جوجه کباب سنتی خوشمزه

طرز تهیه کباب کوبیده...

درتاریخ : ارد - ۲۸ - ۱۳۹۴

دیدگاه‌ها برای طرز تهیه کباب کوبیده و جوجه کباب سنتی خوشمزه بسته هستند

چرا غسل جنابت باید انجام بگیرد؟

چرا غسل جنابت باید...

درتاریخ : ارد - ۲۸ - ۱۳۹۴

دیدگاه‌ها برای چرا غسل جنابت باید انجام بگیرد؟ بسته هستند

تغذیه تکمیلی کودک چگونه باید باشد

تغذیه تکمیلی کودک چگونه...

درتاریخ : ارد - ۲۳ - ۱۳۹۴

دیدگاه‌ها برای تغذیه تکمیلی کودک چگونه باید باشد بسته هستند

فواید پیاده روی بعد از شام چیست ؟

فواید پیاده روی بعد...

درتاریخ : ارد - ۲۰ - ۱۳۹۴

دیدگاه‌ها برای فواید پیاده روی بعد از شام چیست ؟ بسته هستند

تبلیغات

  • نرم افزار تندخوانی و تقویت حافظه